Czyszczenie aparatu ortodontycznego

Jakie są zalecenia?

Idealna higiena jamy ustnej przy zamontowanym aparacie ortodontycznym jest czymś nadzwyczaj ważnym. Brak prawidłowego oczyszczania zębów w czasie leczenia ortodontycznego może prowadzić do powstawania próchnicy (najczęściej na powierzchniach stycznych zębów – brak nitkowania), zapaleń i przerostów dziąseł, powstawania plam demineralizacyjnych (najczęściej w okolicy przyszyjkowej zębów). Co więcej, im gorsza higiena i więcej zalegającej płytki bakteryjnej, tym większe prawdopodobieństwo odklejenia się zamków. Każdy użytkownik aparatu powinien być zaopatrzony w kilka niezbędnych rzeczy:

  • specjalną szczoteczkę ortodontyczną z odpowiednio wyciętym włosiem,
  • szczoteczkę międzyzębową,
  • nić dentystyczną o specjalnym przeznaczeniu do aparatów (Super Floss);

Zalecane jest używanie pasty i bezalkoholowego płynu do płukania jamy ustnej z fluorem. Pasta nie powinna być wybielająca. Dodatkowym narzędziem, które niezwykle pomaga w utrzymaniu idealnej higieny jamy ustnej, jest irygator – urządzenie, które wygląda trochę jak szczoteczka elektryczna, ale za pomocą specjalnej końcówki kieruje cienki strumień wody pod ciśnieniem w trudno dostępne miejsca i wypłukuje z nich resztki pokarmowe i płytkę bakteryjną.

Technikę szczotkowania i wszelkie szczegóły higieniczne przekazują pacjentowi lekarz ortodonta wraz z higienistką dentystyczną.  Dbanie o nienaganną higienę jamy ustnej stanowi integralną część leczenia ortodontycznego i zapobiega niechcianym komplikacjom ze strony zębów i przyzębia.

Leczeniem implantologicznym zajmuje się:

Sebastian Jędraszczyk

lekarz dentysta
spacjalista stomatologii zachowawczej i endodoncji