Wybielanie

Wybielanie zębów to zabieg polegający na zmianie naturalnego koloru zębów na jaśniejszy.

Ostateczny efekt wybielania zależy od wielu czynników, a w szczególności od składu mineralnego szkliwa zębów, stosowanej diety, przyjmowanych leków, używek oraz nawyków higienicznych pacjenta.  W naszym gabinecie stosujemy głównie metodę wybielania nakładkowego, którą uważamy za najbezpieczniejszą.

Na czym polega wybielanie nakładkowe?

Żel wybielający jest aplikowany do nakładek silikonowych zakładanych samodzielnie przez pacjenta na zęby. W przypadku, gdy pacjent chce uzyskać jak najszybciej efekt białych zębów, przed rozpoczęciem wybielania nakładkowego wykonujemy zabieg wybielania w gabinecie za pomocą żelu wybielającego i lampy emitującej zimne niebieskie światło. W trakcie samodzielnego już wybielania zębów przez pacjenta za pomocą nakładek kontrolujemy jego przebieg podczas 2-3 wizyt kontrolnych.

Czy przed wybielaniem trzeba zadbać o coś jeszcze?

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów jest zawsze poprzedzone badaniem jamy ustnej, a przede wszystkim szczegółowej ocenie podlegają: szczelność wypełnień w zębach oraz stan tkanek miękkich otaczających zęby. Przed samym zabiegiem zęby są oczyszczane z osadów i kamienia nazębnego. Nakładki wykonujemy na podstawie skanu cyfrowego zębów, co gwarantuje ich idealne dopasowanie i szczelność.

Warto pamiętać, że wybielanie zębów rekomendujemy przed rozpoczęciem leczenia estetycznego w odcinku przednim (licówki, korony pełnoceramiczne, wymiana wypełnień kompozytowych), kiedy planowany kolor docelowych uzupełnień protetycznych będzie znacznie jaśniejszy od naturalnego koloru zębów z nimi sąsiadujących.

Czy zęby przebarwione też można wybielić?

Wybielanie przebarwionych zębów martwych dotyczy tylko zębów prawidłowo przeleczonych kanałowo i pod warunkiem, że kanał lub kanały korzeniowe zostaną szczelnie wypełnione na całej długości. Przed przystąpieniem do wybielania z wnętrza korony zęba usuwane są wszelkie wypełnienia, a następnie aplikowany jest do niej środek wybielający. Procedura ta jest powtarzana 2-3 razy, aż do uzyskania efektu rozjaśnienia korony zęba. Po zakończeniu wybielania ząb należy ponownie odbudować, najczęściej materiałem kompozytowym.

Co to jest
Mikroabrazja i ICON?

Możemy także zastosować zabieg mikroabrazji szkliwa. Jest to całkowicie bezbolesna metoda pozwalająca na usunięcie powierzchownych przebarwień i defektów szkliwa bez konieczności jego późniejszej odbudowy za pomocą materiałów kompozytowych czy licówek porcelanowych. Mikroabrazję można traktować jako procedurę wspomagającą wybielanie lub jako samodzielny, wykonywany w gabinecie na jednej bądź dwóch wizytach zabieg.  Polega on na wygładzeniu powierzchni zębów za pomocą specjalistycznych past polerskich. Jest to całkowicie bezpieczne dla zębów, ponieważ jest wykonywany wyłącznie w obrębie szkliwa. Efektem mikroabrazji jest optyczne rozjaśnienie zębów oraz zmniejszenie tempa odkładania się kamienia nazębnego w przyszłości.

Drugim sposobem na pozbycie się „białych plamek” na powierzchni zębów jest zastosowanie preparatu Icon. Jest to preparat do infiltracji początkowego stadium próchnicy bez zbędnej utraty zdrowych twardych tkanek zęba. Za jego pomocą możliwe jest leczenie przebarwień powstałych w wyniku łagodnej fluorozy oraz plam pochodzenia próchnicowego, zwłaszcza tych, które powstały po usunięciu zamków ortodontycznych.

FAQ

1. Czy wybielanie osłabia zęby?

Nie, pod warunkiem, że zostanie wykonany przez profesjonalny personel pod kontrolą lekarza stomatologa.

2. Jak przygotować zęby do wybielania?

Przed wybielaniem zalecamy wykonać profesjonalną higienizacja zębów w gabinecie stomatologicznym. Także wszelkie nieszczelne wypełnienia i ubytki powinny być zabezpieczone.

3. Czyli wybielanie jest zawsze skuteczne?

Nie. Żel wybielający nie działa na wypełnienia kompozytowe i odbudowy protetyczne. Po zakończeniu wybielania należy je wymienić. Dlatego jeżeli planowane są Licówki lub korony i zależy nam na rozjaśnianiu pozostałych zębów to wybielanie powinno być wykonane przed ich wykonaniem.

4. Jak długo utrzymuje się efekt wybielania zębów?

Utrzymanie efektu wybielania zależy od wielu czynników. Aby cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem przez długi czas należy pamiętać o nienagannej i regularnej higienie jamy ustnej. Niestety palenie papierosów oraz nieodpowiednia dieta mogą skrócić ten okres, szczególnie jest to istotne w trakcie wybielania i tuż po jego zakończeniu. Co więcej, efekt wybielania zębów za pomocą nakładek utrzymuje się dłużej.

5. Jak długo trwa wybielanie zębów?

W przypadku wybielania za pomocą żelu i lampy wybielającej efekt widoczny jest prosto po zabiegu. Z kolei stosując wybielanie nakładkowe efekt zależy od czasu noszenia nakładek żelem, czyli im dłużej je nosimy, tym uzyskamy jaśniejsze zęby.

6. Czy wybielanie zębów jest bolesne?

W większości przypadków jest to bezbolesny zabieg, ale może pojawić się nadwrażliwość zębów. Wówczas należy przerwać proces na kilka dni i stosować  preparaty zawierające fluor (pasty i płyny do płukania jamy ustnej). Po ustąpieniu objawów można kontynuować zabieg. Należy także pamiętać o wizytach kontrolnych w trakcie  wybielania zębów.

7. Jaką dietę stosować w trakcie wybielania zębów i po jego zakończeniu, co unikać?

Przede wszystkim należy unikać spożywania płynów mocno barwiących, które mogą zakłócić proces wybielania, takich jak: herbata, kawa, soki z czerwonych owoców, czerwone wino. Co więcej, niektóre przyprawy jak na przykład kurkuma lub warzywa jak buraki będą miały wpływ na efekt końcowy wybielania.

Wybielaniem zębów zajmuje się:

Dominika Koss

lekarz dentysta

Ewelina Kresta

lekarz dentysta