Wybór aparatu ortodontycznego

Jakie są zalecenia?

W chwili, kiedy zapadnie świadoma decyzja o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego przy pomocy aparatu stałego, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy zależy nam na najwyższej estetyce, czyli jak najmniej widocznym aparacie czy też właśnie chcemy, aby aparat był widoczny dla naszych rozmówców i przyciągał wzrok. Wachlarz możliwości, jakie daje nam współczesna ortodoncja jest naprawdę duży – nie tylko w kwestii estetyki, ale również w kwestii naszego czasu, a więc częstotliwości wizyt. 

Klasyczne zamki ortodontyczne mogą być metalowe, ceramiczne bądź kryształowe. Przy aktywacji aparatu konieczne jest ich ligaturowanie, najczęściej ligaturami elastycznymi -gumkami, które są wymieniane na każdej wizycie kontrolnej (co około 5 tygodni). Pacjenci, szczególnie młodsi uwielbiają eksperymentować z kolorami gumek i stanowi to dla nich najważniejszy element wizyty. Pacjenci z zamkami estetycznymi (ceramicznymi lub kryształowymi) najczęściej wybierają ligatury jak najmniej widoczne.

Należy nadmienić, że elementy elastyczne mogą się przebarwiać u osób pijących dużo kawy czy herbaty.

Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie zamków bez gumek, czyli samoligaturujących. Zamki takie nie wymagają zastosowania ligatur elastycznych. Co więcej, takie aparaty wymagają wizyt kontrolnych rzadziej, bo co 6-8 tygodni, a więc pacjent oszczędza czas. Oprócz aparatów montowanych na powierzchniach wargowych zębów istnieją również aparaty, które przykleja się na ich powierzchniach językowych. Ogromnym plusem takich rozwiązań jest to, że są one całkowicie niewidoczne.

Ostatnią, ale jakże popularną możliwością leczenia ortodontycznego jest zastosowanie nakładek (alignerów) prostujących zęby. Są one niezwykle estetyczne, wręcz niewidoczne i bardzo skuteczne. Nakładki wymienia się co 14 dni, a każda z nich ma za zadanie przeprowadzić niewielki ruch zębów. Warunkiem powodzenia leczenia jest noszenie nakładek przez 22 godziny na dobę i zdejmowanie ich jedynie podczas jedzenia i szczotkowania zębów.

Podczas omawiania planu leczenia z pacjentem oczywistym jest wybór aparatu wraz z pacjentem i przedyskutowanie wszystkich opcji, aby wybrać tę najlepszą.

Leczeniem implantologicznym zajmuje się:

Sebastian Jędraszczyk

lekarz dentysta
spacjalista stomatologii zachowawczej i endodoncji