Higienizacja i profilaktyka

Utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej gwarantuje nam zachowanie naszych zębów do późnej starości. Należy pamiętać, że zdrowie naszego organizmu zależy w dużej mierze od stanu jamy ustnej, gdyż wiele chorób ma właśnie swój początek w tym miejscu. Regularnie wykonywane zabiegi profesjonalnej higienizacji pozwalają uniknąć przykrych niespodzianek zdrowotnych zarówno dotyczących samych zębów, jak i całego organizmu. Dlatego tak bardzo ważne są okresowe, najlepiej co 6 miesięcy, wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Podczas tych wizyt wykonujemy zabiegi higienizacyjne takie jak: piaskowanie zębów, usuwanie kamienia i polerowanie. Zabiegi te znacznie zmniejszają ryzyko występowania próchnicy zębów, chorób przyzębia i powikłań po leczeniu protetycznym i implantologicznym.

Profilaktyka i higiena są najtańszym i najprostszym sposobem na zdrowe i lśniące zęby.

Jesteśmy kliniką, w której spotkasz wykwalifikowany personel doskonale zdający sobie sprawę jak ważna jest profilaktyka stomatologiczna w zapobieganiu chorób przyzębia i próchnicy. Gwarantuje to naszym pacjentom najwyższy standard i doskonałe rezultaty naszej pracy.

Jak wygląda wizyta, na której przeprowadzamy zabiegi higienizacyjne?

  • W pierwszej kolejności wybarwiamy płytkę nazębną i wykonujemy zdjęcia fotograficzne wewnątrzustne, aby móc zobrazować i omówić problemy wspólnie z pacjentem.
  • Usuwamy naddziąsłowe i poddziąsłowe złogi nazębne za pomocą urządzeń ultradźwiękowych i narzędzi ręcznych.
  • Za pomocą piaskarki usuwamy pozostałe przebarwienia (papierosy, kawa, herbata).
  • W celu ograniczenia płytki bakteryjnej polerujemy zęby specjalnie do tego przeznaczonymi końcówkami z użyciem gumek i past.
  • Oczyszczone i wypolerowane powierzchnie zębów pokrywamy lakierem fluorowym.
  • Końcowym etapem wizyty jest instruktaż higieny jamy ustnej oraz dobór odpowiednich środków do pielęgnacji zębów.

FAQ

1. Ile czasu zajmuje wizyta higienizacyjna?

Nasze doświadczone higienistki poświęcają wiele  uwagi, aby bardzo precyzyjnie wykonać zabieg, dlatego czas trwania wizyty najczęściej wynosi 1-1,5 godziny.

2. Jak często powinny odbywać się wizyty higienizacyjne?

To zależy od predyspozycji pacjentów. Każdy pacjent jest traktowany przez nas indywidualnie i terminy kolejnych wizyt higienizacyjnych ustalamy w zależności od jego potrzeb. Standardowo wizyta higienizacyjna powinna odbywać się nie rzadziej niż co 6 miesięcy.

3. Czy zabiegi higienizacyjne są bolesne?

W większości przypadków pacjenci nie odczuwają żadnych dolegliwości, ale jeżeli zajdzie taka potrzeba, to zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym (wykonanym przez lekarza).

Higienizacją i profilaktyką ​zajmuje się:

Ewa Malicka

higienistka stomatologiczna