Protetyka

Protetyka jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się odbudową utraconych lub zniszczonych zębów.  Utracone uzębienie to problem dotyczący zarówno estetyki, jak i zdrowia. Brak zęba nie dość, że utrudnia prawidłowe gryzienie, to z czasem może również doprowadzić do poważnych zaburzeń zgryzu oraz do dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Dlatego podjęcie decyzji o uzupełnianiu utraconych zębów jest niezwykle ważne, o czym warto pamiętać.

Leczenie protetyczne wymaga ogromnej precyzji, dokładności i niezwykłego wyczucia estetyki, aby efekt końcowy doskonale wpisywał się w rysy twarzy oraz spełniał swoją funkcję podczas mówienia, jedzenia i przede wszystkim uśmiechu.

Jak wygląda współczesna protetyka?

Współczesna protetyka daje szeroki wachlarz możliwości uzupełnienia braków w uzębieniu. W naszej klinice wykonujemy stałe uzupełnienia protetyczne, które są na stałe cementowane do zębów własnych pacjenta lub implantów stomatologicznych, uzupełnienia ruchome (prace, które Pacjent może samodzielnie wyjąć z jamy ustnej) oraz uzupełnienia kombinowane, czyli połączenie uzupełnień stałych i ruchomych.

Do ich wykonania wykorzystujemy technologię CAD/CAM.

Protezy stałe

Licówki

Licówka jest to cienka płytka wykonane z porcelany, którą przykleja się na przednią powierzchnię zęba. Dzięki licówkom możesz pozbyć się nieestetycznych szpar między zębami, przebarwień czy innych zniekształceń w budowie zębów. Stanowią one estetyczne rozwiązanie w przypadku uszkodzeń zębów, takich jak złamania czy erozja szkliwa. Również liczne i niekosmetyczne wypełnienia stanowią wskazanie do wykonania licówek. Zaletą licówek ceramicznych jest  ich trwałość, brak zmiany koloru wraz z upływem czasu, a przede wszystkim minimalna ingerencja w strukturę zębów.

Korony

Korona protetyczna – to uzupełnienie protetyczne wykonywane na zniszczonej naturalnej koronie zęba, która precyzyjnie, trwale odtwarza naturalny wygląd zęba.  Korona może mieć podbudowę (rdzeń) zarówno metalową jak i z dwutlenku cyrkonu, na którą jest napalana jest w wysokich temperaturach ceramika mająca odtwarzać w sposób indywidualny i naturalny ząb. Jednak najbardziej i najbliżej imitujące naturę rozwiązanie, to korony pełnoceramiczne, które zbudowane są wyłącznie z ceramiki. Cerkon (dwutlenek cyrkonu) to materiał, który już od kilkudziesięciu lat jest stosowany w medycynie (np. endoprotezy stawów biodrowych). Dzięki temu, że  ma on wytrzymałość mechaniczną zbliżoną do metalu, możliwe jest wykonanie na jego bazie zarówno pojedynczych koron jak i rozległych rekonstrukcji protetycznych.

Mosty

Most protetyczny – to odbudowa protetyczna pozwalająca uzupełnić brak jednego lub kilku zębów. Most porcelanowy składa się z trwale połączonych ze sobą koron ceramicznych (tzw. przęsło), które mocuje się na własnych, sąsiadujących z luką zębach Pacjenta (tzw. filarach). Aby umieścić most protetyczny na zębach filarowych, konieczne jest ich oszlifowanie. Stanowi on ekonomiczną alternatywę wobec uzupełnień opartych na implantach stomatologicznych.

Inlay / Onlay

Inlay / Onlay – są to wkłady i nakłady koronowe, które są alternatywą dla tradycyjnych dużych wypełnień. Te nowoczesne wypełnienia wzmacniają ząb i umożliwiają odbudowę anatomicznego kształtu zęba ( guzki, bruzdy, powierzchnie styczne). Ponadto są bardzo trwałe i odporne na ścieranie.

Protezy ruchome

Szkieletowe

Proteza szkieletowa – proteza akrylowo-metalowe, które za pomocą precyzyjnych klamer i cierni mocowane są do zębów naturalnych pacjenta.

Akrylowe

Proteza akrylowa – wykonywane z wysokiej jakości tworzywa akrylowego, najczęściej stosowane jako uzupełnienie braku wszystkich zębów w żuchwie lub szczęce (protezy całkowite).

Kombinowane

Prace protetyczne kombinowane są to uzupełnienia protetyczne, które odbudowują utracone zęby za pomocą prac stałych połączonych z protezami ruchomymi za pośrednictwem precyzyjnych elementów retencyjnych, np. zasuw, zatrzasków, koron teleskopowych.

Brakuje Ci jednego lub kilku zębów?

Możemy od je odbudować za pomocą pojedynczych koron opartych na implantach lub za pomocą mostu protetycznego. 
W pierwszym przypadku zęby własne sąsiadujące z luką są nienaruszone, natomiast w drugim rozwiązaniu wymagają one oszlifowania (co najmniej dwóch zębów), ponieważ będą one filarami mostu, do których zostanie on umocowany.

Nie masz wszystkich zębów?

Najczęściej stosowanym uzupełnieniem są zdejmowane protezy całkowite. We wczesnym etapie bezzębia kości szczęk są na tyle ukształtowane, że proteza taka, dzięki dobremu przyleganiu do wyrostków szczęk  jest stabilna. Jednak z czasem następuje zanik tkanki kostnej, zmniejsza się pole przylegania i proteza staje się bardzo niestabilna, sprawiając duże problemy w użytkowaniu. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie implantów stomatologicznych i wykonanie opartej na nich odbudowy protetycznej. Tutaj możemy zaproponować protezę ruchomą mocowaną do implantów lub most protetyczny na stałe umocowany do implantów.

Dlaczego warto wybrać leczenie protetyczne w NOVA?

  • Estetyka i wykonanie prac protetycznych z dbałością o najdrobniejszy szczegół.
  • Leczenie interdyscyplinarne
  • Leczenie protetyczne na każdym etapie wykonujemy w powiększeniu lup i mikroskopu, aby było jak najmniej inwazyjne i jednocześnie maksymalnie precyzyjne.
  • Wykorzystujemy najnowsze technologie i techniki w rekonstrukcji uśmiechu (m.in. DSD, skanery wewnątrzustne, eLAB, CAD/CAM, łuki twarzowe i zaawansowane artykulatory).
  • Ponad 20-letnie doświadczenie w leczeniu protetycznym.
  • Współpracujemy z najlepszymi laboratoriami techniki protetycznej.
  • Stosujemy tylkonajwyższej jakości materiały, dzięki którym nasze prace protetyczne służą przez wiele lat.

Jak wygląda procedura leczenia protetycznego?

1

Zaczynamy zawsze od wywiadu z Pacjentem, poznajemy jego oczekiwania dotyczące spodziewanych efektów leczenia.

2

Przeprowadzamy badanie i diagnostykę radiologiczną (tomografia komputerowa), przeprowadzamy analizę warunków okluzyjnych, wykonujemy szczegółową dokumentację fotograficzną.

3

W przypadku planowanych prac protetycznych zmieniających estetykę uśmiechu przedstawiamy pacjentowi symulację efektów leczenia jeszcze przed jego rozpoczęciem.

4

Przedstawiamy i omawiamy szczegółowo plan leczenia, etap o etapie. Każdy plan leczenia zawiera kilka rozwiązań protetycznych, dzięki czemu pacjent ma możliwość wyboru sposobu leczenia. Dopiero po akceptacji propozycji leczenia przystępujemy do jego rozpoczęcia.

 

FAQ

1. Dlaczego należy uzupełniać braki zębowe?

Brak jednego lub kilku zębów prowadzi po pewnym czasie do powstania nieprawidłowości zgryzowych. Zęby przeciwstawne ulegają biernemu wysuwaniu się  a zęby sąsiadujące z brakiem zęba przesuwania się lub pochylają się w stronę luki. Zostaje zaburzona równowaga, która w dalszej konsekwencji może prowadzić do kolejnej utraty zęba, zaburzeń zgryzu, dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego a nawet zaniku kości.

2. Jak długo wytrzymują licówki?

Przy prawidłowej higienie i regularnych wizytach kontrolnych licówki mogą służyć bardzo długo. Z naszego doświadczenia co najmniej 17 lat (obserwacje własne wykonanych przez nas licówek).

3. Czy licówki i korony mogą z czasem ściemnieć?

Nie. Ceramika stosowana w protetyce nie zmienia swojej barwy.

4. Korona porcelanowa na metalu czy pełnoceramiczna?

Korony pełnoceramiczne są najlepszym rozwiązaniem dla pacjentów oczekujących uzupełnień o najwyższej estetyce. Pomimo, że metalowo-porcelanowe korony i mosty w wielu przypadkach umożliwiają pełną rehabilitację jamy ustnej, to z  punktu widzenia estetyki uzupełnienia takie nie zawsze spełniają oczekiwań pacjentów. Metal podbudowy jest nieprzezierny i odbija światło w niekorzystny sposób, co może wpływać na sztuczny, matowy wygląd całej odbudowy.  

W przeciwieństwie do nich korony i mosty pełnoceramiczne są tak podobne do prawdziwych zębów, że praktycznie nie można ich odróżnić, ponieważ mają taką samą przepuszczalność światła jak w przypadku zębów naturalnych. Odbudowy te nie zawierają metalu i z tego powodu nie ma ryzyka wystąpienia alergii, co zdarza się w przypadku uzupełnień zawierających metal. 

5. Licówka porcelanowa czy kompozytowa?

Zdecydowanie rekomendujemy odbudowy ceramiczne (porcelanowe). Przede wszystkim są trwałe, zachowują swoją barwę i połysk. Licówki kompozytowe wykonane są tworzywa sztucznego (kompozytu), który z biegiem lat  traci na swoich walorach estetycznych, ulega zmatowieniu i przebarwieniu. Stosujemy je często jako rozwiązanie długotymczasowe.

6. Dlaczego wskazane jest wykonanie odbudowy protetycznej zęba po leczeniu kanałowym?

Wykonanie odbudowy protetycznej po leczeniu kanałowym (endodontycznym) zęba jest zalecane ze względu na osłabienie jego struktur w trakcie takiego leczenia i jest to  bardzo ważny element leczenia endodontycznego. Wykonanie korony protetycznej lub onlay’a (nakładu) zapobiega w znaczącym stopniu uszkodzeniom mechanicznym zęba przez długie lata. 

7. Brakuje mi jednego zęba. Co będzie dla mnie lepsze: most czy korona na implancie?

Odbudowa brakującego zęba mostem protetycznym wiąże się z koniecznością oszlifowania zębów sąsiadujących z luką. Zęby oszlifowane będą już zawsze musiały być zaopatrzone w korony protetyczne, nawet w sytuacji gdy po pewnym czasie zdecydujesz o wymianie mostu na implant. Warto dobrze przemyśleć decyzję o wyborze leczenia. Dodatkowo sam most nie zabezpiecza kości i dziąsła przed ich zanikiem. Dla uzupełnienia pojedynczego braku zębowego, pojedynczy implant okazuje się być bardziej korzystny finansowo w porównaniu do tradycyjnego 3-punktowego mostu mocowanego na stałe. Zwłaszcza gdy wystarczająca jest objętość kości to rekonstrukcja na implancie jest szczególnie rekomendowana z ekonomicznego punktu widzenia.

Protetyką zajmuje się:

Sebastian Jędraszczyk

lekarz dentysta
spacjalista stomatologii zachowawczej i endodoncji

Ewelina Kresta

lekarz dentysta