Leczenie kanałowe (endodoncja)

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie endodontyczne, potoczne nazywane kanałowym, polega na dokładnym usunięciu z jego wnętrza, czyli komory i kanałów, zmienionej zapalnie lub martwej miazgi i wypełnienie tej przestrzeni na stałe materiałem leczniczym. Postępująca i niewyleczona w porę infekcja powoduje często obumarcie miazgi, a w kolejnym etapie stan ropny.  

W naszej klinice w sposób wyjątkowy traktujemy endodoncję, która jest jedną z najtrudniejszych dziedzin współczesnej stomatologii.

Robimy wszystko, aby sprostać najtrudniejszym przypadkom, dlatego cały czas dążymy do tego, żeby być na bieżąco ze wszystkimi nowościami w tej dziedzinie. W efekcie, są do nas kierowani pacjenci na leczenie trudnych przypadków endodontycznych.

Jakie są najczęstsze przyczyny?

Najczęstszą przyczyną chorób miazgi są bakterie, a ich źródłem – ubytki próchnicowe, nieszczelne wypełnienia, odbudowy protetyczne, chore przyzębie oraz urazy zębów. Chorobom miazgi może towarzyszyć przedłużona reakcja bólowa na zimno i ciepło, ból przy nagryzaniu oraz ból samoistny, często o bardzo dużym nasileniu. Zdarza się, że proces zapalny miazgi rozwija się bezobjawowo i o obecności stanu zapalnego wokół korzenia zęba dowiadujemy się w najmniej oczekiwanym momencie.

Na skutek zmian próchnicowych lub uszkodzeń zęba, do jego wnętrza, czyli miazgi dostają się drobnoustroje, które namnażając się powodują stan zapalny. W przypadku zaniedbania takiego stanu bakterie przedostają się poprzez kanały korzeniowe do kości otaczającej ząb i rozprzestrzeniają się wraz z krwią po całym organizmie. Mogą one być przyczyną wielu chorób takich jak kłębuszkowego zapalenia nerek, choroby trzustki, udaru czy zapalenia wsierdzia.

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo pacjenta i skuteczność leczenie endodontycznego.

Jak przebiega leczenie endodontyczne w Nova?

W naszej klinice leczenie endodontyczne staramy się wykonać podczas jednej wizyty, co pozwala zaoszczędzić Państwu czas i uniknąć niepotrzebnego stresu. Dodatkowo leczenie jednowizytowe eliminuje możliwość wtórnego zakażenia kanałów, do którego może dojść przy długotrwałym leczeniu wielowizytowym.

Standardowo leczenie endodontyczne przeprowadzane jest przez nas w powiększeniu mikroskopowym, dzięki któremu możemy odnaleźć w zębie wszystkie kanały główne i dodatkowe, usunąć z nich zainfekowaną miazgę lub stary cement oraz pozostawione w kanałach złamane narzędzia endodontyczne.

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty stosujemy najnowsze techniki leczenia oraz wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny i zabiegowy. Każdy zabieg przeprowadzamy izolując leczony ząb od jamy ustnej za pomocą koferdamu. Do opracowywania kanałów stosujemy tylko jednorazowe i sterylne narzędzia, co w znacznym stopniu ogranicza niebezpieczeństwo przypadkowego złamania narzędzia w kanale i eliminuje w 100% zakażenia krzyżowe. Do ostatecznego wypełnienia kanałów stosujemy m.in. system termoplastycznej gutaperki oraz metody ultradźwiękowe zapewniające wysoką szczelność i trwałość wypełnienia.

Bardzo ważnym elementem leczenia endodontycznego zęba jest jego właściwa odbudowa po zakończeniu leczenia, która zapobiega uszkodzeniom mechanicznym zęba przez długie lata (nakłady ceramiczne, korony protetyczne).

Dlaczego Pacjenci wybierają stomatologię NOVA?

  • specjaliści endodoncji
  • precyzyjna diagnostyka (tomografia)
  • zabiegi w powiększeniu mikroskopu (nawet do 25x)
  • koferdam
  • leczenie jednowizytowe
  • system płynnej gutaperki do szczelnego wypełnień kanałów
  • kontrola radiologiczna na każdym etapie leczenia

FAQ

1. Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Nie. Każdy zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym co gwarantuje jego bezbolesność. Zabieg leczenia kanałowego przebiega w takim komforcie, że zdarza się, że pacjenci zasypiają podczas leczenia. Natomiast bezpośrednio po leczeniu endodontycznym przez kilka dni może występować dyskomfort (np. tkliwość zęba przy nagryzaniu).

2. Czy leczenie kanałowe może powodować choroby np. nowotworowe?

Nie ma jakichkolwiek dowodów naukowych, że leczenie endodontyczne może być przyczyną jakichkolwiek chorób. Wręcz odwrotnie – zaniechanie leczenia endodontycznego może być właśnie przyczyną bardzo wielu chorób ogólnoustrojowych lub narządowych.

3. Jaką mam gwarancję, że przeprowadzone leczenie kanałowe będzie skuteczne na wiele lat?

Pojęcie gwarancji nie istnieje w stomatologii, jak i w całej medycynie. Skuteczność leczenia oceniana jest na podstawie statystyk i w przypadku prawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego wynosi ona ponad 94%, co na tle skuteczności procedur w całej medycynie jest bardzo dobrym wynikiem.

4. Czy są alternatywne sposoby leczenia do leczenia kanałowego zęba?

Jeżeli dojdzie do nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi, to jedynym wyjściem, aby zachować ząb i uniknąć przykrych dolegliwości jest przeprowadzenie leczenia endodontycznego i trwała odbudowa struktur zęba po jego zakończeniu. Niepodjęcie leczenia wiąże się z usunięciem zęba i wszelkimi tego konsekwencjami.

Leczeniem kanałowy (endodoncją) zajmuje się:

Sebastian Jędraszczyk

lekarz dentysta
spacjalista stomatologii zachowawczej i endodoncji